Wat houdt het nieuwe regeerakkoord van de Arizona coalitie in voor de Horeca? Meer flexibiliteit in arbeidscontracten, wat de Horeca aantrekkelijker maakt voor flexi-jobbers en jobstudenten, een soepelere administratieve regelgeving en de strijd tegen wurgcontracten staan centraal.
De nieuwe Arizona regering heeft tot doel de arbeidsmarkt te hervormen en de economie te stimuleren. Een van de opvallende punten is het vergroten van de flexibiliteit op de arbeidsmarkt; een goede zaak voor de Horeca, die tijdens piekmomenten vaak extra personeel dient in te zetten. De flexibele contracten stellen ondernemers in staat om personeel in te zetten wanneer dat nodig is, zonder langdurige verplichtingen aan te gaan. Ook wil men de administratieve lasten die hiermee gepaard gaan, verminderen.
Het personeelsprobleem in de Horeca zal immers ook dit jaar blijven bestaan. Cijfers van de Vlaamse Dienst voor Arbeidsbemiddeling (VDAB) tonen aan dat de tewerkstelling in de Horecasector sinds 2019 weliswaar met 16% is toegenomen, maar omdat ook het aantal werkgevers steeg met 18%, blijft het personeelstekort sowieso bestaan. Anno 2025 blijven bijna alle beroepen in de Horecasector dan ook een knelpuntberoep. Vooral aan keuken- en zaalmedewerkers is er een tekort.
De overheid maakt werken in de Horeca thans aantrekkelijker door het maximum van belastingen vrijgesteld jaarinkomen voor flexi-jobbers te laten stijgen van 12.000 tot maximaal 18.000€. Het maximum uurloon mag van 17 naar 21€ gaan. Het moet meer mensen overhalen om een job in de Horeca aan te gaan. Overigens wordt het gebruik van flexi-jobs voortaan in alle sectoren toegestaan.
Ook op het vlak van studentenarbeid zijn er een aantal wijzigingen. Het sociaal- en fiscaalinteressant regime van studentenarbeid wordt permanent uitgebreid tot 650 uren, wat 50 uur meer is dan de vorige regering per 1 januari had toegestaan. De fiscale vrijstelling voor inkomsten uit studentenarbeid wordt verdubbeld, en het maximumbedrag van de netto bestaansmiddelen wordt verhoogd naar 12.000€. De leedtijdsgrens voor studentenarbeid wordt 15 jaar.
Naast het bevorderen van flexibiliteit richt de regering zich ook op het aanpakken van wurgcontracten. Een wurgcontract is een overeenkomst met zeer nadelige voorwaarden voor een van de partijen, vaak als gevolg van een ongelijkwaardige machtsverhouding. Het Arizona plan introduceert nu maatregelen om dergelijke onrechtmatige bedingen tussen ondernemingen te verbieden.
Een voor de hand liggend voorbeeld van een wurgcontract in de Horeca zijn de exclusieve afnameverplichtingen met brouwerijen. Hierbij wordt een ondernemer verplicht om dranken uitsluitend bij een bepaalde leverancier af te nemen, wat de onderhandelingspositie en winstgevendheid kan beperken. Over dat laatste bestaat al vele jaren ongenoegen over in vooral de cafésector, die het overigens nog moeilijker gaat krijgen door het aangekondigde rookverbod op Horeca terrassen én in afgesloten rookruimtes. De talrijk gerealiseerde investeringen vanuit de Horeca in geschikte afzuigsystemen voor binnenruimtes zijn blijkbaar niet van tel geweest voor Minister Frank Vandenbroucke. Hij is nooit dé grootste vriend van de Horecasector geweest, en zal het nooit worden…
(dv)