Met een conviviaal diner in de prachtige setting van de oude dorpskern van Cairanne werd onlangs de tiende verjaardag van het Cru statuut van de AOC Cairanne gevierd. “Het is niet uitgesloten dat de volledige appellatie binnen 5 jaar ‘only bio’ zal zijn”, aldus Laurent Brusset, president van de AOC Cairanne.
Het in een reuzentent georganiseerde banket werd bijgewoond door een 250tal genodigden, en omvatte een “8 handen” diner, gerealiseerd door de keukenchefs Emmanuel Renaut (Flocons de Sel***, Haute-Savoie), Edouard Loubet (Le Grizzly**, Haute-Savoie), Cyril Glémot (Côteaux & Fourchettes, Cairanne) en Jean-Michel Besnard (Les Pieds sous la Table, Cairanne).
Waarin onderscheidt de AOC Cairanne zich nu van andere appellaties?
“Puurheid, authenticiteit en precisie, dat zijn dé 3 hoofdkenmerken van de Cairanne appellatie, zo stelde oenogeoloog Georges Truc tijdens een proeverij in de Caveau de Cairanne. Cairanne heeft ook, als één van de weinige appellaties in de regio, 3 klassieke grondtypes. En: we hebben ook het voordeel dat we bekende en erkende wijnbouwers onder ons te hebben, wat vele andere appellaties niet kunnen zeggen”.
“We menen ook dat onze terroirs complementair kunnen zijn, en het is ook daarom dat we sterk geloven in assemblage”, aldus Helen Durand, wijnbouwer van het Domaine du Trapadis uit Rasteau, het vlak naast Cairanne gelegen wijndorpje met 800 inwoners en gejumeleerd met Houyet. De wijngaarden van Rasteau gaan terug tot de 14de eeuw en omvatten 4 terroirs en 4 coöperatieve wijnbedrijven.
Hoe ziet de toekomst er nu uit voor de AOC Cairanne, zo vroegen we Laurent Brusset, president van de AOC Cairanne en voorzitter van het Syndicat des Vignerons de Cairanne, de wijnbouwersvakbond van de appellatie.
“Innovatie is hét sleutelwoord, zo stelt hij, en dan wel omdat we willen voldoen aan de verwachtingen van de jongere generaties. Dat doen we door de nadruk te leggen op het evenementiële en op een gerichte communicatie.”
Gaat de verhouding rode wijnen (94% van het aanbod) versus witte wijnen (6%) binnen de AOC Cairanne blijven?
“Het aandeel van witte wijnen binnen de appellatie gaat richting 7 à 8%, en het is de bedoeling om dit verder op te drijven tot een 15%. Momenteel is de vraag immers groter dan het aanbod. Het duurt echter 4 jaar na het aanplanten van witte wijndruiven voordat we kunnen oogsten. Het vraagt dus wat geduld”.
Wordt er ook aan rosé wijnen gedacht?
“Momenteel hebben we daar geen toestemming voor, maar we hebben een aanvraag ingediend om een wijziging aan te brengen in het lastenboek. We bieden uiteraard wel rosé-wijnen aan binnen de Côtes du Rhône appellatie”.
40% van de productie spruit voort uit biologische landbouw. Hoe zal dat in de toekomst verder evolueren?
“Het bio aandeel zal elk jaar stijgen, en ik voorspel dan ook dat we de komende jaren naar aan aandeel van 80% biologische wijnbouw zullen gaan. Onze jonge wijnbouwers zijn er ook op ingesteld om verder op de bio-weg te gaan, en het is dan ook niet onmogelijk dat de gehele appellatie binnen 5 jaar “only bio” zal zijn”.
De trend naar meer bio en meer wit wordt ook bevestigd door Denis Crespo, directeur-oenoloog van de Cave de Cairanne, een coöperatieve van 129 wijnmakers die 1.200 hectare bewerken en jaarlijks 45.000 hectoliter produceren. In 2024 mocht hij vanwege La Revue des Vins de France de titel van Beste Coöperatieve Wijnmakerij van Frankijk in ontvangst nemen, en dit na een tasting van de twee biologische Cairanne crus van het huis.
“Het is duidelijk dat wijnmaken zonder zwavel een onderscheidend karakter geeft aan de kwaliteit van de tannines in de wijn, zo licht hij de award toe. Het levert een herkenbare stijl van zijdezachtheid, finesse en elegantie op. Ondertussen hebben we ook bijgeleerd over temperatuurbeheersing en zeer lange maceratieperiodes, waardoor de tannines zich echt kunnen integreren. Binnen de appellatie zijn er al behoorlijk wat biologische wijngaarden, en ook ik denk het aantal zal blijven groeien. Biologische landbouw zal in de toekomst alleszins essentieel zijn, en dan wel omdat het de basisstandaard zal vormen voor de voortzetting van de agrarische productie. Daarnaast moeten we onszelf ook steeds in vraag blijven stellen. We moeten nieuwe technieken uitproberen voor het oogsten, voor het maken en voor het blenden van wijn”.
Helen Durand van het Domaine du Trapadis: “Onze terroirs zijn complementair”
Wat zijn uw verwachtingen voor de komende oogst?
“Onze belangrijkste verwachting voor de oogst is een goede opbrengst, aangezien we al een aantal jaren problemen hebben met de hoeveelheid door het onvoorspelbare weer. Vanuit economisch oogpunt zou het gunstig zijn om op zijn minst een normale oogst te hebben. Uiteraard streven we naar de hoogst mogelijke kwaliteit, want het wijnhuis kan zich geen middelmatigheid veroorloven. We streven altijd naar excellentie”.
Het belang van de Belgische markt voor de AOC Cairanne mag trouwens niet onderschat worden.
“47% van de productie wordt geëxporteerd naar België, aldus nog Laurent Brusset. De USA volgt op een tweede plaats”.
Voor meer info, surf naar www.cairanne-vin.com, www.cave-cairanne.fr en www.domainedutrapadis.com
(DV)


