België mag zich opnieuw laten gelden op de internationale cocktailscène. Tijdens de regionale finale van de Giffard West Cup 2026, die doorging in het prestigieuze Under The Stairs in het Corinthia Brussels, werd Mathias Schäffer uitgeroepen tot winnaar van de competitie voor de Benelux en de Baltische Staten. Tijdens de internationale finale van de Giffard Cup eind september mag hij het opnemen tegen de beste bartenders uit meer dan 20 verschillende landen.

De in het Britse Aylesbury geboren Mathias Schäffer (32 j.) overtuigde de internationale jury met twee verfijnde creaties rond het thema “Sip The Moments”, waarbij deelnemers werden uitgedaagd om verschillende momenten van de dag te vertalen naar een bijzondere cocktailervaring.

Zijn technische expertise, creativiteit, sterke storytelling en vaak humoristische ondertoon gaven de doorslag bij de jury én leverden hem ook een ticket op voor de internationale finale die van 29 september tot 1 oktober aanstaande doorgaat in Angers, de thuisbasis van Giffard. Deze Franse producent van premium likeuren en siropen wordt in ons land vertegenwoordigd door de Vasco Group, die met het Giffard gamma enkel op de horeca mikt, al zijn er ook plannen om richting retail te gaan.

De tweede plaats ging naar de Litouwse Kristina Noreika van Nomads Cocktail Bar in Vilnius. Kevin Marchant van The Dublin House & Peacock Bar uit Zwolle behaalde een derde plaats.

In het Corinthia Brussels haalde Mathias Schäffer het van Kevin Marchant van The Dublin House & Peacock Bar uit het Nederlandse Zwolle, en van Kristina Noreika van Nomads Cocktail Bar uit het Litouwse Vilnius. De jury bestond uit Charlie Guilliams van Botanical By Alfonse in Namen, David Brumberg (oprichter van de Baltic Bar Show), Ran Van Ongevalle (internationaal gerenommeerd bartender en ondernemer) en Christophe Hardiquest (chef en oprichter van Menssa* en Petit Bonbon). De competitie stond onder leiding van Camille Vidal, internationaal expert in no- en low-alcohol cocktails en duurzame hospitality.

De jury van de Giffard West Cup 2026

De winnaar startte zijn carrière als bartender in Groot Vlaenderen in Brugge, om na de Covid 19 periode over te stappen naar Bar Ran, eveneens in Brugge. Na 3 jaar Venetië van het Noorden trok Mathias Schäffer, samen met zijn vriendin, naar Gent, om in eerste instantie aan de slag te gaan bij The Cobbler, en nadien de starters équipe te vervoegen van het in november 2025 opgerichte Soan, de onder het Ghent Marriott Hotel gelegen maar onafhankelijk opererende “high end” cocktailbar van Yves Jadot en Nicolas Vignals, die ook de bar Confessions runnen in Brussel. Yves Jadot runt daarnaast ook verschillende bars in New York, zoals Raines Law Room en Dear Irving.

“In Soan, vorig jaar volledig gerenoveerd, creëren we de sfeer van een New Yorkse speakeasy, aldus Mathias Schäffer. De vibes en de eclectische muziek worden mede mogelijk gemaakt door de high-end Tannoy Super Gold Monitor speakers 12 die we installeerden, en die een relaxte en hedendaagse ambiance creëren”.

Soan

Welke trends zie je in de cocktailscène?

“Ik ben ervan overtuigd dat je als bartender een non-alcoholisch aanbod moet kunnen brengen dat kwalitatief op hetzelfde niveau zit als het alcoholische aanbod in je bar, wil je geen cliënteel verliezen. De kwaliteit van de non-alcoholische dranken neemt overigens alsmaar toe; dat kan dus niet langer een excuus vormen. De Giffard Spritz 0,0% die ik in de schuim van mijn eerste cocktail gebruikte (zie recept hieronder), is daar trouwens een goed voorbeeld van, net als de andere non-alcoholische dranken van Giffard. Zij hebben ook een zeer uitgebreid gamma en gebruiken altijd verse producten in hun maceraties”.

 De trend naar het non-alcoholische wordt ook bevestigd door Charlotte Deconick, brand manager bij de Vasco Group.

“We merken dat mensen steeds meer en meer op zoek zijn naar alternatieven  met minder suiker en minder alcohol, zo stelt ze. Daarom ook heeft Giffard haar non-alcoholisch aanbod 2 jaar geleden sterk uitgebreid, met de nieuwe Giffard non-alcoholische range met minder suikers dan de siropen en maceraties van vruchten . Met de non-alcoholische Triple sec brengen we dit jaar ook een nieuwe smaak op de markt. Er is ook een non-alcoholische Giffard Spritz verkrijgbaar, die al veel succes heeft”.

Fier met zijn ticket voor de internationale finale eind september in Angers.

Een andere trend is deze van de beleving.

“Het is opvallend dat de klant van vandaag op zoek is naar een “experience” in een cocktailbar, aldus Mathias Schäffer. Soms heb ik zelfs het gevoel dat wat in het glas terecht komt minder belangrijk is dan de algehele beleving (service, decor, sound & light enz.), maar natuurlijk dragen kwalitatieve drankjes bij aan het geheel”.

Hoe zie je de toekomst van de cocktailscène in België?

“Ik hoop dat die verder blijft groeien zoals tot nu toe het geval is geweest, en dat er jaarlijks fantastische, nieuwe bars hun deuren zullen openen. Gegeven de “ready to drink” producten die op de markt komen, en die veel van het vakmanschap van de bartender wegnemen, zullen de cocktailbars zich sowieso blijvend moeten onderscheiden door constant professionalisme, creativiteit en consistentie”.

Mathias Schäfer tijdens de bereiding van zijn Heads I Win recept.

De 2 winnende recepten :

Heads I Win

Garnish: Lemon Heart 

  • 1d Absinthe
  • 22,5ml Lemon juice
  • 22,5ml Oolong infused Occhi Americano
  • 10ml Giffard Crème de Cacao Blanc
  • 12,5ml Giffard Triple Sec Premium Liqueur
  • 22,5ml London Dry Gin

Tails You Lose

Garnish Basil Spray

  • 15ml Giffard Caraibean Pineapple Premium Liqueur
  • 10ml Giffard Honduras Coffee Premium Liqueur
  • 5ml Giffard Passionfruit Liqueur 
  • 60ml Water
  • 4 drop Basil Hydrolate 
  • CO2
  • Lactic Acid
  • Bitter Foam

Voor meer info, surf naar www.giffard.com en www.vascogroup.com

(dv)